Specification QJMOTOR QJ500 11A – 2021
qjmotor qj500 11a
Vehicle History Check
Technical Specifications qjmotor qj500 11a 2021
Engine
Engine Capacity (cm³) 500.0
TypeSingle-cylinder, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)86.0 x 90.0
Compression8.5:1
Valves/Cylinder-
Max RPM-
Performance
Power (HP) 25.5
Power (kW)5500
Torque (Nm)40
Peak Torque (RPM)4000
Transmission
Gearbox6-speed
Final DriveChain (final drive)
ClutchManual, Multiplate Wet
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection
Fuel ControlSingle Overhead Cams (SOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)-
Fuel Capacity (l)15,5
Chassis & Suspension
Frame TypeCradle, steel
Rake Angle (°)-
Trail (mm)-
Front SuspensionTelescopic
Front Wheel Travel (mm)120 mm (4.7 inches)
Rear SuspensionUnit Swing
Rear Wheel Travel (mm)60 mm (2.4 inches)