Advert
| Engine Capacity (cm³) | 999.0 |
|---|---|
| Type | In-line four, four-stroke |
| Details | - |
| Bore × Stroke (mm) | 73.4 x 59.0 |
| Compression | 12.2:1 |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Max RPM | - |
| Power (HP) | - |
|---|---|
| Power (kW) | - |
| Torque (Nm) | - |
| Peak Torque (RPM) | - |
| 0-100 km/h (s) | - |
| 1/4 Mile (s) | - |
| Top Speed (km/h) | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Clutch | - |
| Driveline | - |
| Fuel System | Injection |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel Consumption (l/100 km) | - |
| Fuel Capacity (l) | 17 |
| Emission Details | - |
| Exhaust System | 4-2-1 exhaust system |
| Frame Type | Aluminium |
| Rake Angle (°) | 25.0° |
| Trail (mm) | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel (mm) | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Rear Wheel Travel (mm) | - |
| Dry Weight (kg) | 209 |
| Total Weight (kg) | - |
| Power-to-Weight Ratio | - |
| Seat Height (mm) | 810 |
| Overall Height (mm) | 1080 |
| Overall Length (mm) | 2115 |
| Overall Width (mm) | 795 |
| Wheelbase (mm) | 1460 |
| Ground Clearance (mm) | 140 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyre | 190/50-ZR17 |
| Front Brakes | Double disc. ABS, Brembo 4-piston |
| Front Brake Diameter (mm) | 310 |
| Rear Brakes | Single disc. ABS, Nissin 1-piston |
| Rear Brake Diameter (mm) | - |
| Wheels | 6-spoke lightweight cast aluminum wheels |
| Starter | Electric |
| Instruments | - |
| Electrical | - |
| Light | 12V 60/55W H4 headlight |