Specification SUZUKI GSX S1000 – 2019
suzuki gsx s1000
Vehicle History Check
Technical Specifications suzuki gsx s1000 2019
Engine
Engine Capacity (cm³) 999.0
TypeIn-line four, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)73.4 x 59.0
Compression12.2:1
Valves/Cylinder4
Max RPM-
Performance
Power (HP) 150.0
Power (kW)10000
Torque (Nm)108
Peak Torque (RPM)9500
Transmission
Gearbox6-speed
Final DriveChain (final drive)
ClutchWet, multi-plate type
DrivelineChain, DID50VAZ, 114 links
Track Your Fuel Costs
Start Your Fuel Journal
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection
Fuel ControlDouble Overhead Cams/Twin Cam (DOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)-
Fuel Capacity (l)17
Reserve Fuel (l)-
Oil Capacity (l)3,2
Chassis & Suspension
Frame TypeAluminum
Rake Angle (°)25.0&deg
Trail (mm)100 mm (3.9 inches)
Front SuspensionInverted telescopic, coil spring, oil damped
Front Wheel Travel (mm)120 mm (4.7 inches)
Rear SuspensionLink type, single shock, coil spring, oil damped
Rear Wheel Travel (mm)130 mm (5.1 inches)
Dimensions & Weight
Dry Weight (kg)210
Total Weight (kg)210
Power-to-Weight Ratio0,7143
Seat Height (mm)810
Overall Height (mm)1080
Overall Length (mm)2115
Overall Width (mm)795
Wheelbase (mm)1460
Ground Clearance (mm)140
Wheels & Brakes
Front Tyre120/70-ZR17
Rear Tyre190/50-ZR17
Front BrakesDouble disc. Brembo 4-piston, ABS
Front Brake Diameter (mm)310
Rear BrakesSingle disc. Nissin, 1-piston, single disc, ABS
Rear Brake Diameter (mm)220
Wheels-
Electronics
StarterElectric
Instruments-
Electrical-
Light-
BatteryYT12A-BS
IgnitionElectronic ignition (Transistorized)
Service & Maintenance
Lubrication SystemWet sump
Cooling SystemLiquid
Engine OilSAE 10W-40