Specification SUZUKI GSX S1000 – 2020
suzuki gsx s1000
Vehicle History Check
Technical Specifications suzuki gsx s1000 2020
Engine
Engine Capacity (cm³) 999.0
TypeIn-line four, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)73.4 x 59.0
Compression12.2:1
Valves/Cylinder4
Max RPM-
Performance
Power (HP)-
Power (kW)-
Torque (Nm)-
Peak Torque (RPM)-
Transmission
Gearbox6-speed
Final DriveChain (final drive)
ClutchWet, multi-plate type
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection. 10-hole injectors on each 44mm throttle body
Fuel ControlDouble Overhead Cams/Twin Cam (DOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)-
Fuel Capacity (l)17
Emission Details-
Exhaust SystemStainless steel, 4-2-1 exhaust system
Chassis & Suspension
Frame TypeTwin-spar aluminum
Rake Angle (°)25.0&deg
Trail (mm)100 mm (3.9 inches)
Front SuspensionKYB inverted telescopic, coil spring, oil damped
Front Wheel Travel (mm)120 mm (4.7 inches)