Advert
| Engine Capacity (cm³) | 999.0 |
|---|---|
| Type | In-line four, four-stroke |
| Details | Long tip, 10-hole fuel injectors on each 44mm throttle body |
| Bore × Stroke (mm) | 73.4 x 59.0 |
| Max RPM | - |
| Power (HP) | 147.5 |
|---|---|
| Power (kW) | 10000 |
| Torque (Nm) | 108,2 |
| Peak Torque (RPM) | 9500 |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Clutch | Suzuki Clutch Assist System |
| Driveline | RK525GSH chain, 116 links |
| Fuel System | Injection |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel Consumption (l/100 km) | - |
| Fuel Capacity (l) | 17 |
| Emission Details | - |
| Exhaust System | Stainless steel 4-2-1 |
| Frame Type | Twin-spar aluminum |
| Rake Angle (°) | 25.0° |
| Trail (mm) | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | 43mm KYB Inverted telescopic, coil spring, oil damped |