Advert
| Engine Capacity (cm³) | 999 |
|---|---|
| Type | In-line four, four-stroke |
| Details | Titanium valves |
| Bore × Stroke (mm) | 73.4 x 59.0 |
| Max RPM | - |
| Power (HP) | - |
|---|---|
| Power (kW) | - |
| Torque (Nm) | - |
| Peak Torque (RPM) | - |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multi-plate type. Suzuki Clutch Assist System. |
| Driveline | Constant mesh. Chain, RK525GSH, 525 x 116 links. |
| Fuel System | Injection. Ride-by-Wire throttle bodies |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel Consumption (l/100 km) | - |
| Fuel Capacity (l) | 19 |
| Reserve Fuel (l) | - |
| Oil Capacity (l) | 3,3 |
| CO₂ Emissions (g/km) | - |
| Emission Details | - |
| Exhaust System | Stainless steel, 4-2-1 |
| Frame Type | Twin-spar aluminum |
| Rake Angle (°) | - |
| Trail (mm) | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Wheel Travel (mm) | - |
| Rear Wheel Travel (mm) | - |
| Dry Weight (kg) | - |
| Total Weight (kg) | 232 |
| Power-to-Weight Ratio | - |
| Seat Height (mm) | 845 |
| Overall Height (mm) | 1350 |
| Overall Length (mm) | 2150 |
| Overall Width (mm) | 925 |
| Wheelbase (mm) | 1460 |
| Ground Clearance (mm) | 155 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyre | 190/50-ZR17 |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo, 4-piston. |
| Front Brake Diameter (mm) | 310 |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Nissin, 1-piston. |
| Rear Brake Diameter (mm) | - |
| Wheels | - |
| Starter | Electric |
| Instruments | 6.5 in. TFT panel |
| Electrical | - |
| Light | Dual Mono-focus LED |
| Battery | - |
| Ignition | Electronic ignition (Transistorized) |
| Lubrication System | - |
| Cooling System | Liquid |
| Engine Oil | SAE 10W-40 |