Specification YAMAHA XVS 1300A MIDNIGHT STAR – 2008
yamaha xvs 1300a midnight star
Vehicle History Check
Technical Specifications yamaha xvs 1300a midnight star 2008
Engine
Engine Capacity (cm³) 1304.0
TypeV2, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)100.0 x 83.0
Compression9.5:1
Valves/Cylinder-
Max RPM-
Performance
Power (HP) 71.7
Power (kW)5500
Torque (Nm)106
Peak Torque (RPM)4000
Gearbox5-speed
Final DriveBelt (final drive)
ClutchWet, multiple disc coil spring
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection
Fuel ControlSingle Overhead Cams (SOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)-
Fuel Capacity (l)19
Chassis & Suspension
Frame TypeDouble cradle
Rake Angle (°)-
Trail (mm)-
Front SuspensionTelescopic forks
Front Wheel Travel (mm)130 mm (5.1 inches)
Rear SuspensionSwingarm
Rear Wheel Travel (mm)120 mm (4.7 inches)