Specification YAMAHA FJR 1300 A – 2008
yamaha fjr 1300 a
Vehicle History Check
Technical Specifications yamaha fjr 1300 a 2008
Engine
Engine Capacity (cm³) 1298.0
TypeIn-line four, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)79.0 x 66.2
Compression10.8:1
Valves/Cylinder4
Max RPM-
Performance
Power (HP) 145.0
Power (kW)8500
Torque (Nm)125
Peak Torque (RPM)6000
0-100 km/h (s)-
1/4 Mile (s)-
Top Speed (km/h)245
Transmission
Gearbox5-speed
Final DriveShaft drive (cardan) (final drive)
ClutchWet, multiple discs, cable operated
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection
Fuel ControlDouble Overhead Cams/Twin Cam (DOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)-
Fuel Capacity (l)24,98
Reserve Fuel (l)-
Oil Capacity (l)4
Chassis & Suspension
Frame TypeAluminium twin spar
Rake Angle (°)26.0&deg
Trail (mm)109 mm (4.3 inches)
Front Suspension48 mm fork
Front Wheel Travel (mm)137 mm (5.4 inches)
Rear SuspensionSingle shock
Rear Wheel Travel (mm)122 mm (4.8 inches)
Dimensions & Weight
Dry Weight (kg)264,9
Total Weight (kg)292
Power-to-Weight Ratio0,5474
Seat Height (mm)800
Overall Height (mm)1331
Overall Length (mm)2240
Overall Width (mm)744
Wheelbase (mm)1539
Ground Clearance (mm)135
Wheels & Brakes
Front Tyre120/70-ZR17
Rear Tyre180/55-ZR17
Front BrakesDouble disc. Four-piston calipers.
Front Brake Diameter (mm)320
Rear BrakesSingle disc. Two-piston calipers.
Rear Brake Diameter (mm)282
Wheels-
Electronics
StarterElectric
Instruments-
Electrical-
Light-
BatteryYT14B-BS
IgnitionTCI
Service & Maintenance
Lubrication SystemWet sump
Cooling SystemLiquid
Engine OilSAE 10W-40