Specification YAMAHA FJR 1300 A – 2010
yamaha fjr 1300 a
Vehicle History Check
Technical Specifications yamaha fjr 1300 a 2010
Engine
Engine Capacity (cm³) 1298.0
TypeIn-line four, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)79.0 x 66.2
Compression10.8:1
Valves/Cylinder4
Max RPM-
Performance
Power (HP)-
Power (kW)-
Torque (Nm)-
Peak Torque (RPM)-
Clutch-
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection
Fuel ControlDouble Overhead Cams/Twin Cam (DOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)6,03
Fuel Capacity (l)24,98
Reserve Fuel (l)-
Oil Capacity (l)-
CO₂ Emissions (g/km)139,9
Emission Details-
Exhaust System-
Chassis & Suspension
Frame Type-
Rake Angle (°)26.0&deg
Trail (mm)109 mm (4.3 inches)
Front Suspension48mm fork
Front Wheel Travel (mm)137 mm (5.4 inches)
Rear SuspensionSingle shock
Rear Wheel Travel (mm)122 mm (4.8 inches)