Specification YAMAHA FJR 1300 A – 2011
yamaha fjr 1300 a
Vehicle History Check
Technical Specifications yamaha fjr 1300 a 2011
Engine
Engine Capacity (cm³) 1298.0
TypeIn-line four, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)79.0 x 66.2
Compression10.8:1
Valves/Cylinder4
Max RPM-
Performance
Power (HP) 140.8
Power (kW)8000
Torque (Nm)134
Peak Torque (RPM)7000
ClutchMultiplate wet clutch
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection
Fuel ControlDouble Overhead Cams/Twin Cam (DOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)6,03
Fuel Capacity (l)24,98
Reserve Fuel (l)-
Oil Capacity (l)4,9
CO₂ Emissions (g/km)139,9
Emission Details3-way catalytic
Exhaust System-
Chassis & Suspension
Frame Type-
Rake Angle (°)26.0&deg
Trail (mm)109 mm (4.3 inches)
Front Suspension48mm fork
Front Wheel Travel (mm)135 mm (5.3 inches)
Rear SuspensionSingle shock
Rear Wheel Travel (mm)124 mm (4.9 inches)