Specification YAMAHA FJR 1300 A – 2018
yamaha fjr 1300 a
Vehicle History Check
Technical Specifications yamaha fjr 1300 a 2018
Engine
Engine Capacity (cm³) 1298.0
TypeIn-line four, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)79.0 x 66.2
Compression10.8:1
Valves/Cylinder4
Max RPM-
Performance
Power (HP) 146.2
Power (kW)8000
Torque (Nm)138
Peak Torque (RPM)7000
Transmission
Gearbox6-speed
Final DriveShaft drive (cardan) (final drive)
ClutchMultiplate assist-and-slipper wet clutch
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection
Fuel ControlDouble Overhead Cams/Twin Cam (DOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)6,53
Fuel Capacity (l)24,98
Reserve Fuel (l)-
Oil Capacity (l)-
CO₂ Emissions (g/km)151,5
Emission Details-
Exhaust System-
Chassis & Suspension
Frame TypeAluminium, Diamond Shaped
Rake Angle (°)26.0&deg
Trail (mm)109 mm (4.3 inches)
Front Suspension48mm fork, fully adjustable
Front Wheel Travel (mm)135 mm (5.3 inches)
Rear SuspensionSingle shock, adjustable preload and rebound damping, 4.9-in travel
Rear Wheel Travel (mm)124 mm (4.9 inches)