Specification YAMAHA FJR 1300 A – 2020
yamaha fjr 1300 a
Vehicle History Check
Technical Specifications yamaha fjr 1300 a 2020
Engine
Engine Capacity (cm³) 1298.0
TypeIn-line four, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)79.0 x 66.2
Compression10.8:1
Valves/Cylinder4
Max RPM-
Performance
Power (HP) 146.2
Power (kW)8000
Torque (Nm)138
Peak Torque (RPM)7000
Transmission
Gearbox6-speed
Final DriveShaft drive (cardan) (final drive)
ClutchMultiplate assist-and-slipper wet clutch
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection
Fuel ControlDouble Overhead Cams/Twin Cam (DOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)6,53
Fuel Capacity (l)24,98
Reserve Fuel (l)-
Oil Capacity (l)-
CO₂ Emissions (g/km)151,5
Emission Details-
Exhaust System-
Chassis & Suspension
Frame TypeAluminium, Diamond Shaped
Rake Angle (°)26.0&deg
Trail (mm)109 mm (4.3 inches)
Front Suspension48mm fork, fully adjustable, electronic
Front Wheel Travel (mm)135 mm (5.3 inches)
Rear SuspensionSingle shock, adjustable preload and rebound damping, electronic
Rear Wheel Travel (mm)124 mm (4.9 inches)