Specification YAMAHA XVS 1300 A MIDNIGHT STAR – 2014
yamaha xvs 1300 a midnight star
Vehicle History Check
Technical Specifications yamaha xvs 1300 a midnight star 2014
Engine
Engine Capacity (cm³) 1304.0
TypeV2, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)100.0 x 83.0
Compression9.5:1
Valves/Cylinder4
Max RPM-
Performance
Power (HP) 71.7
Power (kW)5500
Torque (Nm)106
Peak Torque (RPM)4000
Gearbox5-speed
Final DriveBelt (final drive)
ClutchMultiple-disc coil spring, wet
DrivelineConstant Mesh
Track Your Fuel Costs
Start Your Fuel Journal
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection
Fuel ControlOverhead Cams (OHC)
Fuel Consumption (l/100 km)-
Fuel Capacity (l)19
Reserve Fuel (l)4
Oil Capacity (l)3,7
Chassis & Suspension
Frame TypeDouble cradle, steel
Rake Angle (°)32.0&deg
Trail (mm)145 mm (5.7 inches)
Front SuspensionTelescopic forks
Front Wheel Travel (mm)135 mm (5.3 inches)
Rear SuspensionSwingarm, monocross
Rear Wheel Travel (mm)110 mm (4.3 inches)