Specification HONDA CMX1100T – 2023
honda cmx1100t
Vehicle History Check
Technical Specifications honda cmx1100t 2023
Engine
Engine Capacity (cm³) 1084.0
TypeTwin, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)92.0 x 81.5
Compression10.1:1
Valves/Cylinder4
Max RPM-
Performance
Power (HP) 85.8
Power (kW)7000
Torque (Nm)98
Peak Torque (RPM)4750
Transmission
Gearbox6-speed
Final DriveChain (final drive)
ClutchWet multiplate
DrivelineO-ring-sealed chain
Track Your Fuel Costs
Start Your Fuel Journal
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection. PGM-FI with 34mm throttle bodies
Fuel ControlSingle Overhead Cams (SOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)4,9
Fuel Capacity (l)13,6
Reserve Fuel (l)-
Oil Capacity (l)4,8
CO₂ Emissions (g/km)113,7
Emission Details-
Exhaust System2-1 exhaust
Chassis & Suspension
Frame TypeDiamond, steel
Rake Angle (°)28.0&deg
Trail (mm)110 mm (4.3 inches)
Front SuspensionPreload adjustable 43mm cartridge style