Specification HONDA VT1300CX – 2011
honda vt1300cx
Vehicle History Check
Technical Specifications honda vt1300cx 2011
TypeV2, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)89.5 x 104.3
Compression9.2:1
Valves/Cylinder-
Clutch-
DrivelineShaft
Track Your Fuel Costs
Start Your Fuel Journal
Fuel ControlSingle Overhead Cams (SOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)-
Fuel Capacity (l)20,3
Chassis & Suspension
Frame Type-
Rake Angle (°)-
Trail (mm)-
Front Suspension45mm telescopic fork with 130mm stroke and 102.4mm axle travel
Front Wheel Travel (mm)-
Rear SuspensionMonoshock with adjustable rebound damping and 35-position spring preload adjustability, 95mm axle travel