Specification HONDA VT1300CX – 2012
honda vt1300cx
Vehicle History Check
Technical Specifications honda vt1300cx 2012
Engine
Engine Capacity (cm³) 1312.0
TypeV2, four-stroke
Details52° V-twin
Bore × Stroke (mm)89.5 x 104.3
Compression9.2:1
Valves/Cylinder-
Max RPM-
Performance
Power (HP) 57.0
Power (kW)4250
Torque (Nm)107
Peak Torque (RPM)2250
Clutch-
DrivelineShaft
Track Your Fuel Costs
Start Your Fuel Journal
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection. PGM-FI with automatic enricher circuit
Fuel ControlSingle Overhead Cams (SOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)4,93
Fuel Capacity (l)20,3
Reserve Fuel (l)-
Oil Capacity (l)-
CO₂ Emissions (g/km)114,4
Emission Details-
Exhaust System-
Chassis & Suspension
Frame Type-
Rake Angle (°)-
Trail (mm)-
Front Suspension45mm telescopic fork with 130mm stroke and 102.4mm axle travel
Front Wheel Travel (mm)-
Rear SuspensionMonoshock with adjustable rebound damping and 35-position spring preload adjustability, 95mm axle travel