Specification HONDA VTX 1300 C – 2007
honda vtx 1300 c
Vehicle History Check
Technical Specifications honda vtx 1300 c 2007
Engine
Engine Capacity (cm³) 1312.0
TypeTwin, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)89.5 x 104.3
Compression9.2:1
Valves/Cylinder-
Max RPM-
Performance
Power (HP)-
Power (kW)-
Torque (Nm)-
Peak Torque (RPM)-
Clutch-
Fuel & Emissions
Fuel SystemCarburettor. Single 38mm CV
Fuel ControlSingle Overhead Cams (SOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)-
Fuel Capacity (l)18,16
Chassis & Suspension
Frame Type-
Rake Angle (°)32.0&deg
Trail (mm)149 mm (5.9 inches)
Front Suspension-
Front Wheel Travel (mm)130 mm (5.1 inches)
Rear SuspensionDual shocks with five-position spring-preload adjustability
Rear Wheel Travel (mm)91 mm (3.6 inches)