Specification HONDA VTX 1300 S – 2007
honda vtx 1300 s
Vehicle History Check
Technical Specifications honda vtx 1300 s 2007
TypeV2, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)89.5 x 104.3
Compression9.2:1
Valves/Cylinder-
Max RPM-
Performance
Power (HP) 74.0
Power (kW)5000
Torque (Nm)123
Peak Torque (RPM)3000
Clutch-
Fuel & Emissions
Fuel SystemCarburettor
Fuel ControlSingle Overhead Cams (SOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)-
Fuel Capacity (l)18
Chassis & Suspension
Frame Type-
Rake Angle (°)-
Trail (mm)-
Front SuspensionFront 41mm telescopic fork, 130mm axle travel
Front Wheel Travel (mm)-
Rear SuspensionRear Dual conventional dampers with 5-step adjustable spring preload, 94mm axle travel