Specification HONDA VTX 1800 F – 2011
honda vtx 1800 f
Vehicle History Check
Technical Specifications honda vtx 1800 f 2011
Engine
Engine Capacity (cm³) 1795.0
TypeV2, four-stroke
Details52° V-twin
Bore × Stroke (mm)101.0 x 112.0
Compression9.0:1
Valves/Cylinder3
Max RPM-
Performance
Power (HP)-
Power (kW)-
Torque (Nm)-
Peak Torque (RPM)-
Clutch-
Fuel & Emissions
Fuel SystemInjection. PGM-FI with automatic choke
Fuel ControlSingle Overhead Cams (SOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)-
Fuel Capacity (l)18,17
Reserve Fuel (l)-
Oil Capacity (l)-
CO₂ Emissions (g/km)-
Emission DetailsMeets current California Air Resources Board (CARB) and EPA standards
Exhaust System-
Chassis & Suspension
Frame Type-
Rake Angle (°)31.5&deg
Trail (mm)144 mm (5.7 inches)
Front Suspension45mm inverted fork
Front Wheel Travel (mm)109 mm (4.3 inches)
Rear SuspensionDual shocks with five-position spring preload adjustability
Rear Wheel Travel (mm)99 mm (3.9 inches)