Specification HONDA VTX1300R – 2008
honda vtx1300r
Vehicle History Check
Technical Specifications honda vtx1300r 2008
Engine
Engine Capacity (cm³) 1312.0
TypeV2, four-stroke
Details-
Bore × Stroke (mm)89.5 x 104.3
Compression9.2:1
Valves/Cylinder3
Max RPM-
Performance
Power (HP)-
Power (kW)-
Torque (Nm)-
Peak Torque (RPM)-
Clutch-
Fuel & Emissions
Fuel SystemCarburettor
Fuel ControlSingle Overhead Cams (SOHC)
Fuel Consumption (l/100 km)-
Fuel Capacity (l)18,16
Chassis & Suspension
Frame Type-
Rake Angle (°)32.0&deg
Trail (mm)144 mm (5.7 inches)
Front Suspension41mm fork
Front Wheel Travel (mm)130 mm (5.1 inches)
Rear SuspensionRear: Dual shocks with five-position spring preload adjustability
Rear Wheel Travel (mm)94 mm (3.7 inches)